Σε αναβρασμό οι κυνηγοί!
Πραγματοποιήθηκε, συνάντηση του Υπουργού Περιβάλλοντος και Ενέργειας κ. Θεόδωρου Σκυλακάκη με αντιπροσωπεία της Κυνηγετικής Συνομοσπονδίας Ελλάδος, με επικεφαλής τον πρόεδρό της Γιώργο Αραμπατζή.
Του Δημοσθένη Βαρβέρη
Με επιτυχία ολοκληρώθηκε το κυνοφιλικό σεμινάριο με ομιλητή τον γνωστό σε όλους μας κύριο Βαγγέλη Μπαλατσό.
Στέφανος Τσίρμπας - Εκτροφέας ιρλανδικών Σέττερ - Εκπαιδευτής
Οι απανταχού μπεκατσάδες ξεκινούν τήν αναζήτησή της, περίπου τίς πρώτες μέρες του Οκτωβρίου. Οι καιρικές συνθήκες παίζουν καθοριστικό ρόλο, καθώς είναι σύμμαχος και συγχρόνως αντίπαλος αν αυτές δεν είναι οι σωστές τιμές για την εποχή. Για νά μπορούμε νά κάνουμε πιο στοχευμένες αναζητήσεις, πρέπει να κρατάμε πάντα τις ημερομηνίες όπου έχουν μπει μπεκάτσες τις προηγούμενες χρονιές. Έτσι ώστε ανάλογα τον καιρό που επικρατεί, νά μπορούμε να κάνουμε πιο στοχευμένη αναζήτηση και να έχουμε την πολυπόθητη συνάντηση μαζί της.
Του Στέφανου Τσίρμπα / Εκτροφέα & Εκπαιδευτή ιρλανδικών σέττερ.
Μετά την παύση της περασμένης κυνηγετικής περιόδου, η απαιτούμενη διακοπή της αγαπημένης μας δραστηριότητας, μας κράτησε μακριά της για περίπου έξι μήνες όπως ορίζει η νομοθεσία. Η αναμενόμενη και πολυπόθητη νέα κυνηγετική περίοδος θά ξεκινήσει στις 20 Αυγούστου. Ευχόμαστε η μητέρα φύση να μας χαρίσει τα θηράματα που μας αναλογούν σε κάθε της εποχή.
Επιστολή του κου Φίλιππα Θεοδωρόπουλου
Όλοι μπορούμε με τα λεφτά μας να αγοράσουμε σε οποιοδήποτε μαγαζί, σε οποιαδήποτε χώρα και μέσω ίντερνετ είμαστε ελεύθεροι. Δεν είμαστε ελεύθεροι όμως να βγάλουμε άδεια κυνηγίου όπου εμείς θέλουμε. Εδώ δεν έχεις επιλογή. Μένεις Αθήνα σου σφραγίζει την άδεια κυνηγίου το Δασαρχείο και στο Δασαρχείο δεν μπορείς να πας να βγάλεις άδεια, πρέπει να πληρώσεις παραπάνω για την ομαδική ασφάλιση.